Dachówki fotowoltaiczne

Duńska firma Dansk Solenergi ApS specjalizująca się między innymi w projektach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) wprowadziła do swojej oferty solarne dachówki, które stanowią alternatywę dla powszechnie montowanych, tradycyjnych modułów fotowoltaicznych. Ogniwa słoneczne do duńskich dachówek dostarcza Maxeon Solar Technologies Ltd, a więc firma, która może poszczycić się produkcją ogniw posiadających jedne z najlepszych parametrów pod względem sprawności w globalnym przemyśle PV.


Dachówki solarne od Dansk Solenergi ApS mają być przeznaczone głównie do konstrukcji dachów nowo budowanych domów, chociaż – jak zapewnia producent – świetnie sprawdzą się także przy częściowej wymianie poszycia dachowego, a także przy pracach renowacyjnych, gdzie niekiedy nie dopuszcza się instalacji tradycyjnych modułów fotowoltaicznych przykrywających dużą powierzchnię dachu zabytkowego budynku.


Rozwiązanie ma sprawdzić się również w nowoczesnych projektach elewacji, w których wykorzystywane mogą być właśnie solarne dachówki.


Solarne dachówki z Danii mają być dostępne w kolorach terakoty oraz ciemnoszarym. Monokrystaliczne ogniwa krzemowe, z których zbudowana jest dachówka, dostarcza producent Maxeon Solar Technologies (ex-Sunpower).


Według karty katalogowej zamieszczonej na stronie Dansk Solenergi ApS, ciemnoszara dachówka o symbolu CFR G24M5 charakteryzuje się maksymalną mocą nominalną 65W. Jej wymiar to 1600 x 400 x 5,5 mm przy wadze 6,5 kg. Napięcie obwodu otwartego Voc wynosi 15,25 V, prąd zwarcia Isc 5,25 A. Jak wynika z karty katalogowej, ten wariant dachówki jest objęty 5-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec deklarowanego okresu ma wynieść 80 proc. wartości początkowej.


Druga z dachówek – w kolorze terakoty o symbolu CFR 24M5C – występuję w wariancie mocy w przedziale 55-70 Wp i ma wymiar 1600 x 350-400 x 5,5 mm (różnica w szerokości może być związana z zakresem mocy nominalnej dachówki). Ten model dachówki jest objęty 12-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność, która tak jak w przypadku wersji ciemnoszarej ma wynieść 80 proc. po 25 latach pracy.


Dachówki są produkowane w Dani, a jak twierdzi dyrektor finansowy firmy Martin Rivadeneira, roczna zdolność produkcyjna zakładu wynosi około 40 MW.

Jak czytamy w PV Magazine, duński producent dachówek stale poszukuje partnerów w celu zwiększenia produkcji i sprzedaży produktów na większą skalę.

Oprócz dachówek solarnych, Dansk Solenergi ApS oferuje swoim klientom klasyczne panele oraz rzadko spotykane barwione moduły fotowoltaiczne, które zdobią już między innymi elewację jednego z budynków mieszkalnych w Kopenhadze.


danishsolarenergy

youtube.com