Wspólnoty bezradne wobec uciążliwych lokatorów

Co zrobić z takimi lokatorami? Teoretycznie rozwiązanie jest proste, twierdzą zarządcynieruchomości. Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali (art. 16), jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwezachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.Realia są jednak inne i korzystanie z tego przepisu jest utrudnione, dodają zarządcy.

Realia są jednak inne i korzystanie z tego przepisu jest utrudnione, dodają zarządcy.Artykuł 16 ustawy o własności lokali jest w praktyce martwy. Przepis ten jest bardzo zbiurokratyzowany i powoduje wysokie koszty sądowe. W tym przypadku wartością przedmiotu sporu jest wartość lokalu, który zamierza się poddać przymusowej sprzedaży.

 

Wdużych miastach są to wysokie koszty. Aby wspólnota mogła go zastosować, uchybienia właściciela lokalu muszą mieć szczególny ciężar gatunkowy. Wykazanie spełnienia przesłanek z tego przepisu spoczywa na wspólnocie. Analizując orzecznictwo sądów w analogicznych sprawach, można zauważyć, że sposób orzekania w sprawach o eksmisję wszczętych na podstawie art. 16 jestpowściągliwy. Wspólnoty powinny korzystać z tego przepisu w ostateczności. Ustawodawca wymaga,żeby zaleganie z opłatami było długotrwałe, a zakłócanie porządku domowego rażące lub uporczywe. Ponieważ są to pojęcia nieostre, tak naprawdę każdorazowo decyduje sąd, który ocenia, czy konkretny właściciel dopuścił się naruszeń mogących być podstawą przymusowej sprzedaży lokalu, bez prawa do lokalu zamiennego.Zarządcy nieruchomości podkreślają, że barierą w stosowaniu przepisu są wysokie wpisysądowe. Przy 250 tys. zł wartości licytowanego mieszkania na opłata sądowa wynosi 12,5tys. zł. Obowiązek uiszczenia wpisu od pozwu jest nałożony na stronę powodową bez względuna to, czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. W szczególnych sytuacjach nie jest wykluczone uzyskanie przez wspólnotę mieszkaniową zwolnienia od kosztów sądowych, jednak musi ona wykazać, że nie ma pieniędzy na ich uiszczenie.

Mimo że wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o zwolnienie z kosztów sądowych, praktyka uczy, że sądy niechętnie korzystają z tej instytucji w stosunku do podmiotów niebędących osobami fizycznymi. Dodatkowo ewentualna przegrana wspólnoty skutkuje koniecznością pokrycia przez nią kosztów procesu. Zarządcy podkreślają, że konieczne jest odbiurokratyzowanie art. 16.Podstawa prawna:Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.)"